NDC names committees to manage 2018 congress

BY: Isaac Yeboah
Johnson Asiedu Nketiah, NDC General Secretary
Johnson Asiedu Nketiah, NDC General Secretary

The National Democratic Congress has announced membership of committees to manage its up-coming national delegates congress to elect executive officers.

The congress will be held on Saturday, November 3, 2018 at the Trade Fair Centre in Accra, according to the party at press conference it held Wednesday.

Useful links Ghana Politics | Ghana Celebrity News | News in Ghana

Apart from a 17-member planning committee chaired by the party’s General Secretary, Johnson Asiedu Nketiah, who addressed the press, the party has also formed 11 other committees and a sub-committee to ensure a successful congress.

The committees are;

  • Planning Committee
  • Standing Order Committee
  • Grounds Committee
  • Accreditation and Protocol Committee 
  • Congress Secretariat Committee
  • Feeding Committee
  • Congress Material and Logistics Committee
  • Vetting Committee
  • Electoral Committee
  • Publicity Committee
  • Transport Committee
  • Procurement Sub-Committee
  • Legal Committee

Below is the membership of the various committees.


Ghana News Headlines

For today's latest Ghana news, visit Graphic Online headlines page Ghana news headlines.


PLANNING COMMITTEE MEMBERS

1. Mr. Johnson Asiedu Nketiah
2. Hon Sherry Ayittey
3. Hon Haruna Iddrisu
4. Hon Elvis Afriyie Ankrah
5. Hon Totobi Quakyi
6. Hon Collins Dauda
7. Hon Alex Segbefia
8. Mr. Kofi Adams
9. Hon Muntaka Mubarak
10. Amb. Molly Anim Addo
11. Hon Helen Adwoa Ntonsu
12. Alhaji Ahmed Abdulla Ahmed
13. Mr. Ade Coker
14. Mr. Kenneth Wujanji
15. Mr. Max Cobbina
16. Mr. Kojo Bonsu
17. Mr. Alfred Boyan


STANDING ORDER COMMITTEE MEMBERS 

For current Ghana news | Ghana Business News | News in Ghana

1. Mr. Johnson Asiedu Nketiah
2. Mr. Abraham Amaliba
3. Hon Haruna Iddrisu
4. Madam Valarie Sawyer
5. Mr. James Zuga Tiiga
6. Hon Kofi Attor
7. Mr. Larry Adjetey
8. Mr. Kofi Amoatey
9. The Regional Chairman, Ashanti Region
10. The Regional Chairman, Ashanti Region
11. The Regional Chairman, Brong Ahafo Region
12. The Regional Chairman, Central Region
13. The Regional Chairman, Eastern Region
14. The Regional Chairman, Gt. Accra Region
15. The Regional Chairman, Volta Region
16. The Regional Chairman, Northern Region
17. The Regional Chairman, Upper East Region
18. The Regional Chairman, Upper West Region
19. The Regional Chairman, Western Region

GROUNDS COMMITTEE MEMBERS

1. Mr. Kofi Adams
2. Mr. Sidii Abubakar Musah
3. Hon Kwame Agbodza
4. Prof. Kwame Addo
5. Mr. Nii Adjebu Lamptey
6. Mr. Ade Coker
7. Hon Joe Gidisu
8. Mr. Stan Dogbe
9. Hon Nii Laryea Affotey Agbo
10. Mr. Anthony Nukpenu
11. Madam Felicia Ackuaku
12. Mr. Koku Anyidoho
13. Mr. James K. Fonu Kpatakpa
14. Mr. Alfred Boyan
15. Mr. Hackman Kabore


ACCREDITATION AND PROTOCOL COMMITTEE MEMBERS

1. Hon Elvis Afriyie Ankrah
2. Mr. James K.F. Kpatakpa
3. Mr. Kofi Adams
4. Mrs. Afua Adoboe
5. Hon Felicia Adjei
6. Amb. Victor Smith
7. Hon Betty Krosby Mensah
8. Dr. Karl Mark Arhin
9. Dr. William Ahadzie
10. Mr. Ferguson Yahaya
11. Hon Joycelyn Tetteh
12. Dr. Ebenezer Hayford
13. Mr. Abaka Quansah
14. Madam Patricia Addy
15. Mr. James Asante
16. Mr. Kojo Gyeke


CONGRESS SECRETARIAT COMMITTEE MEMBERS

1. Mr. Johnson Asiedu Nketiah
2. Hon Emmanuel Zumakpeh
3. Mr. George Lawson
4. Hon Muntaka Mubarak
5. Hon Comfort Doeyo Ghansa
6. Hon Felix Ofosu Kwakyi
7. Mr. Vincent Kuagbenu
8. Patricia Addey
9. Mr. Akuamoah Boateng
10. The Regional Secretary, Ashanti Region
11. The Regional Secretary, Brong Ahafo Region
12. The Regional Secretary, Central Region
13. The Regional Secretary, Eastern Region
14. The Regional Secretary, Gt. Accra
15 The Regional Secretary, Volta Region 
16. The Regional Secretary, Western Region
17. The Regional Secretary, Northern Region
19. The Regional Secretary, Upper East Region
20. The Regional Secretary, Upper West Region

FEEDING COMMITTEE MEMBERS

1. Mrs. Kuma Mintah
2. Hon Nii Djangmah Vanderpuye
3. Ms. Vida Addae
4. Hon Joycelyn Tetteh
5. Mr. James K. Fonu Kpatakpa
6. Mr. Sidii Abubakar Musah
7. Hon Comfort Doyoe Ghansah

CONGRESS MATERIAL AND LOGISTICS COMMITTEE MEMBERS

1. Hon Emmanuel Zumakpeh
2. Hon Nii Djangmah Vanderpuye
3. Mr. Siidi Abubakar Musah
4. Hon S.P. Adamu
5. Mr. Anthony Nukpenu
6. Hajia Zenabu Mahama
7. Kofi Kukubor


VETTING COMMITTEE MEMBERS

1. General Carl Modey
2. Hon Hajia Laadi Ayi Ayamba
3. Hon Marrieta Brew Oppong
4. Hon Kofi Amoatey
5. Mr. Kofi Adams
6. Mr. Vincent Kuagbenu
7. Hon Nii Okaija Adamafio


ELECTORAL COMMITTEE MEMBERS

1. Mr. Kofi Adams
2. Hon Emmanuel Zumakpeh
3. Hon Kofi Attor
4. Hon Sophia Karen Ackuaku
5. Lawyer Abraham Amaliba
6. Hon Bede A Ziedeng
7. Hon Nii Djangmah Vanderpuye


PUBLICITY COMMITTEE MEMBERS

1. Hon Samuel Okudzeto Ablakwa
2. Mr. James Asante
3. Hon James Agyenim Boateng
4. Hon Felix Ofosu Kwakye
5. Hon Felix Ofosu Kwakye
6. Mr. Fred Agbenyo
7. Madam Obuobia Darko


TRANSPORT COMMITTEE MEMBERS

1. Mr. Kofi Adams
2. Hon Emmanuel Zumakpeh
3. Nii Adjebu Lamptey
4. Mr. Bede A. Ziedeng
5. Alhaji Ahmed Abdulla Ahmed
6. Hon Dzifa Ativor
7. Hon (Dr) Zanetor Rawlings
8. Hon Ras Mubarak
9. Mr. Ludwig Hlodze


PROCUREMENT SUB-COMMITTEE MEMBERS

1. Mr. Lee Ocran
2. Hon Emmanuel Zumakpeh
3. Ms. Vida Addae
4. Mr. Ben Kpodo
5. Mr. Attah Issah


LEGAL COMMITTEE MEMBERS

1. David Anang
2. Mrs. Marietta Oppong Brew
3. Abraham Amaliba
4. Bede Ziedeng
5. Mrs. Elizabeth Ofosu Agyare
6. Chris Ackumey
7. Dominic Ayine
8. Ken Dzirasah
9. Cletus Avorka
10. Tony Lithur
11. Larry Adjetey
12. Victor Kwadzoga Adawudu
13. David Ametefe
14. Ms. Heartwill Quist
15. Hon Kofi Attor