Amponsah thrilled to represent Africa at IAAF inter Continental Cup

Author: Rosalind K. Amoh
Janet Amponsah called up for Africa
Janet Amponsah will compete for Africa in the women's 100m and 4x100m relay

GHANAIAN female sprinter, Janet Amponsah is thrilled to be part of Africa's contingent for this year's International Association of Athletics Federations (IAAF) Inter Continental Cup to held at Ostrava 2018 to be held on September 8-9.

Amponsah, who won women's 100 metres silver and a bronze in the 200m at the African Senior Athletics Championship held in Asaba, Nigeria from August 1-5, is the only Ghanaian to have made it into the continental team, after her good showing in Asaba.

Reacting to the news, Amponsah said her inclusion in the African team was a dream come true and was going to work hard to help the team do well in Ostrava, Czech Republic.

"I'm really thrilled and feel it is a privilege to be among Africa's best for the inter-continental championship. While I'm thrilled by my selection, I also consider it a huge responsibility to prepare well personally so I can perform creditably in Ostrava. I'm really looking forward to the event," said Amponsah.

The 25-year-old sprinter has been named alongside the African champion, Marie-Josee Ta Lou of Cote d'Ivoire, to compete in the 100 metres and the 4x100m relay.

Finishing as a bronze medallist at Asaba denied her a place in Africa's 200m team, as the selection process made room for only the gold and silver medallists at the continental competition.
Nonetheless, US-based Amponsah, who was part of Ghana's sprints relay team which finished fifth in the final of this year's Commonwealth Games in Gold Coast, Australia, said she was happy to be named in the African team as it had been her long cherished dream.

"It is a dream come true for me because I have always relished the chance of competing for my country as well as being in the African team for such competitions."

 

Janet Amponsah: A dream come true

Amponsah, who made her international debut for Ghana at the 2008 African Championships in Addis Ababa, has a personal best of  11.21 seconds in the 100m which she achieved in Montverde, Florida, USA, in June this year.

Not surprisingly, the Africa squad is dominated by South Africa as the team features many of the top performers at Asaba 2018, including world and Olympic steeplechase champion, Conseslus Kipruto, and world and Olympic 800m champion, Caster Semenya.

At ostrava, the selected athletes will be aiming to secure team points as well as the individual prize money at stake.

Africa's team for Ostrava 2018

MEN
100m: Arthur Cisse (Cote d'Ivoire), Akani Simbine (South Africa)
200m: Divine Oduduru (Nigeria), Ncincihli Titi (South Africa)
400m: Thapelo Phora (South Africa), Baboloki Thebe (Botswana)
800m: Nijel Amos (Botswana), Emmanuel Korir (Kenya)
1500m: Elijah Manangoi (Kenya), Ronald Musagala (Uganda)
3000m: Getaneh Molla (Ethiopia), Edward Zakayo (Kenya)
3000m steeplechase: Soufiane El Bakkali (Morocco), Conseslus Kipruto (Kenya)
110m hurdles: Oyeniyi Abejoye (Nigeria), Antonio Alkana (South Africa)
400m hurdles: Cornel Fredericks (South Africa), Abdelmalik Lahoulou (Algeria)
High jump: Chris Moleya (South Africa), Mathew Sawe (Kenya)
Pole vault: Mohamed Amin Romdhana (Tunisia), Valco van Wyk (South Africa)
Long jump: Yahya Berrabah (Morocco), Ruswahl Samaai (South Africa)
Triple jump: Godfrey Mokoena (South Africa), Hugues Fabrice Zango (Burundi)
Shot put: Chukwuebuka Enekwechi (Nigeria), Mohamed Hamza (Egypt)
Discus: Victor Hogan (South Africa), Elbachir Mbarki (Morocco)
Hammer: Mostafa Al Gamal (Egypt), Tshepang Makhethe (South Africa)
Javelin: Phil-Mar van Rensburg (South Africa), Julius Yego (Kenya)
4x100m: Henrico Bruintjies (South Africa), Arthur Cisse (Cote d'Ivoire), Emile Erasmus (South Africa), Simon Magakwe (South Africa), Akani Simbine (South Africa), Ncincihli Titi (South Africa)
Mixed 4x400m: Nijel Amos (Botswana), Thapelo Phora (South Africa), Baboloki Thebe (Botswana)
Reserves: Larbi Bourrada (Algeria), Ayanleh Souleiman (Djibouti)

 

Marie-Josee Ta Lou of Cote d'Ivoire

WOMEN
100m: Janet Amponsah (Ghana), Marie-Josee Ta Lou (Cote d'Ivoire)
200m: Germaine Abessolo Bivina (Cameroun), Marie-Josee Ta Lou (Cote d'Ivoire)
400m: Christine Botlogetswe (Botswana), Caster Semenya (South Africa)
800m: Francine Niyonsaba (Burundi), Caster Semenya (South Africa)
1500m: Rababe Arafi (Morocco), Winnie Chebet (Kenya)
3000m: Hellen Obiri (Kenya), Senbere Teferi (Ethiopia)
3000m steeplechase: Weynshet Ansa (Ethiopia), Beatrice Chepkoech (Kenya)
100m hurdles: Tobi Amusan (Nigeria), Rikennette Steenkamp (south Africa)
400m hurdles: Lamiae Lhabz (Morocco), Glory Nathaniel (Nigeria)
High jump: Hoda Hagras (Egypt), Erika Nonhlanhla Seyama (Swaziland)
Long jump: Ese Brume (Nigeria), Marthe Koala (Burundi)
Pole vault: Dina Ahmed Al-Tabaa (Egypt), Dorra Mahfoudhi (Tunisia)
Triple jump: Grace Anigbata (Nigeria), Zinzi Chambangu (south Africa)
Shot put: Jessica Da Silva Inchude (Guinea Bissau), Ischke Senekal (south Africa)
Discus: Onyekwere Chioma (Nigeria), Ischke Senekal (South Africa)
Hammer: Ogunrinde Temilola (Nigeria), Soukaina Zakkour (Morocco)
Javelin: Kelechi Nwanaga (Nigeria), Jo-Ane van Dyk (South Africa)
4x100m: Janet Amponsah (Ghana), Tobi Amusan (Nigeria), Rosemary Chukwuma (Nigeria), Blessing Okagbare (Nigeria), Marie-Josee Ta Lou (Cote d'Ivoire), Joy Uba-Gabriel (Nigeria)
Mixed 4x400m: Christine Botlogetswe (Botswana), Glory Nathaniel (Nigeria), Caster Semenya (South Africa)
Reserves: Mercy Nti-Obong (Nigeria), Chidi Okezie (Nigeria), Besu Sado (Ethiopia), Ajayi Yinca (Nigeria)